קידוח כלונסאות מחיר בהתאם למספר פרמטרים

כידוע אחד מהשלבים הראשוניים בתהליכי בנייה זהו קידוח כלונסאות. ישנם סוגים שונים של כלונסאות כמו גם שיטות קידוח שונות וחשוב להכיר אותם טרם יציקת היסודות. תהליך האמידה של מחיר קידוח כלונסאות נובע ממספר גורמים: מכשולים תת קרקעיים בלתי נראים; זמן עבודה; תכנון אתר; ותחזוקת מכונות קידוח הכלונסאות. 

לפני שאתם מבררים קידוח כלונסאות מחיר, חשוב שתדעו כי בכל סוג של מבנה, יש את הכלונסאות שמשמשים לבניית היסודות. לא משנה אם מדובר במבנה נמוך או גבוה, בית פרטי או מגדל משרדים.

הכלונסאות עשויים מבטון מזויין או מפלדה. במקרים מסוימים הם אף מעורבים עם בטון. זאת על מנת שהם יהיו חזקים ויציבים כדי להעניק למבנה את כל התמיכה הנדרשת ולמנוע שקיעה שלו אל תוך הקרקע.

מחיר קידוח כלונסאות, הכלים וסוג הקידוח 

לפני שנביא כמה דוגמאות לעלויות לפי המחירים העדכניים כיום, יש להביא בחשבון את הכלים המשמשים לביצוע הקידוח, את מספר אנשי הצוות הנדרשים ואת סוג הקרקע כמובן. מחיר של קידוח ידני יהיה שונה לגמרי ממחיר של עבודה שנעשית על ידי מחפרונים או בעזרת טרקטורים קידוח שנדרשים לעבוד על הקרקע. 

מחיר הקידוח בהתאם לסוג הקרקע 

אלמנט שמשפיע על העלות של הקידוח, מלבד סוג הכלים שבהם עושים שימוש, הוא סוג הקרקע. לרוב, כאשר עבודת הקידוח נעשית באדמה קשה מאוד או סלעית, העלות תהיה גבוהה יותר. ביצוע העבודה ממושך או מורכב יחסית ונדרשת מיומנות גבוהה.

לעומת זאת, המחיר של ביצוע עבודה באדמה רכה יכול להיות זול יותר בחמישים אחוזים ואף יותר מזה. לדוגמא, קידוח לכל מטר עומק, באדמה סלעית או קשה יכול להגיע לעלות של 100 – 150 ₪. לעומת זאת, קידוח פשוט יחסית, באדמה לא קשה וגם לא רטובה יכול לעלות אפילו פחות מ-50 ₪ לכל מטר.

הצעת המחיר המדויקת צריכה להתבסס על אבחון וזיהוי הקרקע, האם מדובר בסלע, אדמת חרסית, חמרה וכן הלאה. דוגמא לעבודת קידוח באזור סלעי ומאתגר במיוחד הינה קידוח כלונסאות מיקרופייל. בנוסף, מחיר הקידוח מושפע גם מדבר נוסף שנתייחס אליו בפסקה הבאה. 

מחיר קידוח יבש ומחיר קידוח רטוב

עלויות הקידוח מושפעות מלבד סוג האדמה ועומק הקידוח גם מהשאלה האם מדובר בקידוח יבש או קידוח רטוב (ואגב, גם קוטר הכלונס משפיע על המחיר. יותר עבה לרוב יותר יקר). קידוח רטוב שנקרא גם קידוח בנטונייט יקר הרבה יותר לעומת קידוח יבש. בסוג זה של קידוח משתמשים בתמיסה מיוחדת שיוצקים תוך כדי הקידוח. מטרת הפעולה הזאת היא למנוע קריסה של הקידוח והתכסותו בחול לפני השלמת הפעולה. מחיר כלונס בסיסי מסוג זה כ-200 ל 700 ₪.  

 

מחיר קידוח כלונסאות

שיקולים בבחירת כלונסאות לאומדן העבודה

השימוש בכלונסאות חיוני במהלך עבודות פיתוח, הקמת מבנים, שיקום, הקמת קונסטרוקציות ועוד. בכל יום מתקיימות בישראל אין ספור פעולות של קידוחי ביסוס. ללא ביצוע קידוח יסודות ושימוש בכלונסאות, לא ניתן להבטיח יציבות של מבנים. בסקירה הנוכחית נתייחס לדגשים החשובים לגבי קידוח כלונסאות מחיר. נסביר בקצרה איך נקבע המחיר, מדוע פערי המחיר עשויים להיות גדולים למדי ועוד. 

למעשה הנתונים העיקריים אשר בהם יש להתחשב אלו הם סוג הקרקע עליו רוצים להציב את המבנה כמו גם העומס שהמבנה אמור ליצור עליו. 

בגדול יש שני סוגים של כלונסאות. יש את כלונס הקידוח ויש את הכלונס המוחדר.

כלונס מוחדר הוא כלונס שעשוי פלדה והוא מיוצר במפעל. מחדירים אותו אל תוך הקרקע בעזרת פטיש בזווית של תשעים מעלות. הוא חייב להיות חזק מספיק בכדי לתמוך במבנה כולו. יש לשים לב שהוא לא יתעקם ממכות הפטיש.

כלונס קידוח לעומת זאת זהו כלונס אותו מחדירים אל תוך הקרקע בעזרת קידוח. לאחר שמחדירים את הכלונס אל הקרקע, מוסיפים את יציקת הבטון ואת מוטות הפלדה לחיזוק. 

חשוב לדעת כי לאחר ביצוע ובירור קידוח כלונסאות מחיר יש לבצע את הבדיקה המקצועית על ידי מומחה כלונסאות.

רק לאחר הבדיקה אפשר להתקדם הלאה לכיוון בניית המבנה.

קידוח מיקרופייל

קידוח מיקרופייל זהו קידוח יבש ששימושו העיקרי הוא לקידוחים בקרקע סלעית. היות והסלע ישמש כחלק מיסודות הבנייה, הכלונסאות בהם משתמשים לצורך החיזוק הם קטנים ונדרש לשם כך קידוחים קטנים בקטרים מדויקים.

מלבד הקידוח עצמו אין כל צורך בחפירות, אך נדרש ציוד מיוחד וגם מקצועיות בכדי שלא לפגוע בסלע ולגרום להחלשתו.

ישנם קידוחים בשיטות שונות כמו קידוח CFA זוהי שיטת קידוח שמיועדת לקידוחים עמוקים בקרקע לא יציבה. יש קידוח בנטונייט לצורך יציקת כלונסאות כשלכולם צריך טרקטורים לקידוח.

קידוח כלונסאות מחיר אינו קבוע. המחיר משתנה ותלוי בשטח הבנייה.