קידוח כלונסאות מיקרופייל

מיקרופילים הם אלמנטים בסיסיים קדוחים בעלי ביצועים גבוהים ובקיבולת גבוהה, בדרך כלל בקוטר של עד חצי מטר שיכולים להאריך לעומק של 200 מטר ולהשיג עומסי עבודה של מעל 200 טון. מיקרופיילים מורכבים ממעטפת פלדה בעלת חוזק גבוה, מוטות ודיס.

קידוח כלונסאות מיקרופייל הוא למעשה קידוח המבוצע בבורות שהם צרים יחסית, ואז יכול להתאים עבורם קידוח מסוג מיקרופייל. קידוח מסוג זה וקידוחים נוספים תוכלו למצוא אצל חברת ברקן, המתמחה בכל סוגי הקידוחים.קידוח כלונסאות מיקרופייל

קידוח כלונסאות מיקרופייל ע"י מכונת קידוח cfa

מכונות קידוח מגוונות מיועדות בהתאם לסוגי הקידוחים, כגון קידוחי מי תהום או קידוח כלונסאות או קידוחים לאתרי בנייה, קידוחים למבני מגורים, וכדומה. קידוח כלונסאות מיקרופייל הם כלונסאות צרים ואז מכונת הקידוח cfa יכולה להתאים לעבודת קידוח זו.

בשיטה זו מחדירים את מכונת הקידוח ולאחר מכן מחדירים את הבטון המועבר בפיר ולצידיו מוטות ייעודיים כדי לחזק את המבנה, במהלכו של התהליך כולו. ניתן לבצע קידוחי כלונסאות בעומקים מגוונים , עד עומק של עשרות מטרים, כדי להשיג את המטרות הייעודיות לקידוח הרצוי, מבחינת עומק ולהנחת בסיס ליסודות או לתשתית המבוקשת. 

למיקרופילים יש יישומים נרחבים במצבים הבאים:

  • ביסוס ופיתוח מחדש של מבנים קיימים;
  • מיקומי מרווח אנכי מוגבל ושטחי עבודה קטנים.

תהליך הקידוח וההנחה:

קידוח כלונסאות מיקרופייל מעביר את העומס המבני דרך שכבות קרקע לא יציבות לקרקעות יסוד מוכשרות. העומסים מועברים מהיסוד דרך הפלדה והדיס של הכלונס ועוברים אל סלע או בטן האדמה שמסביב באמצעות ערכי חיכוך גבוהים.

  • הקידוח נעשה בקרקע או בסלע, הכלונסאות נקשרים לקיר שקעי הסלע לצורך העברת עומס. קידוח כלונסאות מיקרופייל כולל מוט קידוח כאשר מעטפת הפלדה נותרת וכך כל מיקרופייל מוגדר בסלע.
  • מוט חיזוק לעומסים מורד לתוך המעטפת, לתוספת קיבולת אל תוך דייס המלט בלחץ לתוך מעטפת הכלונס ושקע הסלע כדי להבטיח כיסוי והיקשרות.
  • המעטפות מורמות לראש הסלע ומאפשרות הצמדות.
  • פלדה עודפת נחתכת מחלקו העליון של הכלונס והכלונס מכוסה להמשך עבודת התשתית.
  • נעשות בדיקות על מנת לאמוד את תכנון העומס ההנדסי.

שימוש במיקרופיילים:

בדרך כלל משתמשים במיקרופיילים כשיש תנאי קרקע קשים, כמו חסימות טבעיות, קרקע רגישה עם מבנים סמוכים, גישה מוגבלת / מרווח ראש נמוך. הם משמשים לרוב להחלפת מערכות יסוד מתדרדרות, לשיפוץ מבנים, לתמיכה במבנים המושפעים מבנייה סמוכה, לצורך שיפוץ עקב רעידת אדמה או חיזוק במקום כולל סוללה, שיפוע וייצוב מפולת.

כאמור מיקרופיילים מורכבים מאלמנטים מפלדה צינורית, מעטפת המיקרופייל מגיעה עד קוטר של 50 ס"מ. בדרך כלל, המעטפת מתקדמת לעומק התכנון בטכניקת קידוח. פלדת חיזוק, לרוב מוט הברגה, מוחדר למעטפת המיקרופייל. לאחר מכן נשאב לדייס מלט. המעטפת עשויה להתרחב לעומק המלא או להסתיים מעל אזור ההתחברות, כאשר מוט החיזוק משתרע לכל העומק.

מהם היתרונות העיקריים של מיקרופייל?

מיקרופיליים הם חלופה חסכונית ליסודות פיר קדוחים בקוטר גדול, במיוחד בתנאי קרקע קשים, או במצבי גישה מוגבלים. הם עשויים להיות מחוזקים עם מוט הברגה (75K) כדי להשיג את יכולת העומס העיצובית הנכונה.

לעתים קרובות עדיפים מיקרופיליים בגלל אילוצים פיזיים, כך שניתן להניע קטע ארוך אחד לקרקע, ניתן להתקין מיקרופיילים בסביבה קרובה ועם מרווח ראש מוגבל על ידי חיבור חלקים קצרים רבים של המעטפת והקידוח.

קידוחי כלונסאות מיקרופייל הן האידיאליות ביותר כאשר מתבצעות באזורים בהם סוג הקרקע די קשה. המיקרופיילים מתנגדים לעומס ומייצבים את היסודות, תשתית המיקרופייל מפחיתה את כל החששות הקשורים להבטחת האיכות שקשורה בקרקעות חלשות.

אלו סוגי כלונסאות קיימים?

קידוח כלונסאות מיקרופייל מאפשר לקדוח במקומות צרים ובכך מהווה יתרון לקידוח משמעותי. בנוסף, קיימים סוגי כלונסאות מגוונים, כגון כלונסאות בנטונייט. כלונסאות בנטונייט הוא נוזל אשר נועד לקבע את האובייקט הפיזי אל הקרקע, ובכך זה מאפשר את עבודת הקידוח בצורה יעילה, כדי לאפשר יציבות של הקרקע בזמן פעולת הקידוחים.

בנוסף, כלונסאות בסלע נועדו כדי להעביר את המשקל מהמבנה אל משקל הסלע, באמצעות פעולת חיכוך בכלונס. בהקשר לכך, יש לציין שיש שיטת קידוח סיבובית, בה קודחים בתנועה סיבובית בסלע, וכן שיטת קידוח יבש, בה קודחים ישירות לעומק האדמה את הכלונסאות, עד לעומק הרצוי. 

חברת "ברקן קידוחי קרקע"מבצעת קידוחי יסודות, המיועדים בהמשך להנחת יסודות, על מנת לייצב את הקרקע. קידוחי מים, קידוחי כלונסאות, קידוחי מי תהום ועוד סוגי קידוחים מגוונים תוכלו למצוא אצל החברה לעיל. חשוב לבצע רק אצל אנשי מקצוע מיומנים את עבודת הקידוחים, כדי לקבל תוצאות משביעות רצון ומיומנות.

בהיבט חשוב זה של קידוחים בעומק האדמה, חשוב לדעת כיצד לבצע את הקידוחים בצורה מיומנת, במיוחד בקרקעות לא יציבות, הדורשות מיומנות בקידוחים אלו.